دسته‌بندی نشده

صدا چیست

صدا چیست

صدا چیست؟ شاید این سوال تو ذهنتون مطرح باشه که صدا چیه اصلا؟ چه ماهیتی داره؟ چطوری به وجود میاد ما چطوری میشنویمش و ازین قبیل حرفا. خب تو این نوشته راجب این موضوع حرف میزنیم تو ویدئویی که گذاشتم کامل راجبش توضیح دادم میتونید اونو ببینید.

صدا

خب حالا یه مختصر بگیم صدا چیست؟ صدا (صوت یا موج صوتی) از انواع انرژی هستش که از حرکت کردن ذرات ماده به وجود میاد. اینطور که یه ذره حرکت میکنه به ذره بعدی برخورد میکنه و اون رو هم به حرکت درمیاره و به همین ترتیب ذرات ماده شروع به حرکت میکنن و انرژی رو به همدیگه منتقل میکنن. این امر باعث میشه که انرژی صوتی به وجود بیاد و انتقال پیدا بکنه. صدا انرژی ارتعاشیه که توسط گوش درک میشه در واقع توسط حس شنوایی انسان حس میشه.

سرعت انتقال صدا

انرژی صوتی میتونه تو مواد مختلف حرکت بکنه. هوا، جامدات و مایعات محیطی برای حرکت انرژی صوتی هستن. هر چقدر تراکم ماده بیشتر باشه سرعت حرکت صوت در اون بیشتر میشه. پس سرعت حرکت صدا در جامدات بیشتر از مایعات و در مایعات بیشتر از گازهاست. با یه مثال این قضیه رو براتون روشن تر میکنم: فرض کنید یه ریل قطار داشته باشیم. یک نفر کنار ریل سرپا ایستاده باشه و قطار از فاصله چند کیلومتری در حال اومدن باشه. این آدم نمیتونه صدای اومدن قطار رو بشنوه. اما اگر همین آدم خم بشه و گوشش رو روی ریل بذاره میتونه صدای قطار رو بشنوه. ریل یک جامده و اینجا نتیجه میگیریم جامدات سرعت انتقالشون از مایعات و مایعات از گازها(هوا) بیشتره.

صدا فقط تو محیطی که ماده باشه انتقال پیدا میکنه یعنی توی خلا صدایی نداریم حتی اگه انفجاری رخ بده صدایی نمیشنویم.

صدا به صورت یک موج منتقل میشه و در واقع شکلی از انرژی هست که به اون میگیم انرژی صوتی. موج صدا دقیقا ویژگی های انواع موج های مکانیکی رو داره. ویژگی هایی مثل طول موج، دامنه، نوسان، فرکانس، دوره و …

تو وبلاگ سلام آکوستیک می تونید کلی اطلاعات مختلف در مورد صدا به دست بیارید

حالا بریم ویدئو رو ببینیم کامل توضیح دادم توش

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *